Badanie termowizyjne rozdzielni elektrycznych
Autor: Badania termowizyjne TERMOCERT, publikacja: 2014-11-25
Badania rozdzielni elektrycznych za pomocą kamery termowizyjnej wykonywane są bez wyłączeń w warunkach normalnego obciążenia i mają na celu zlokalizowanie nadmiernych obciążeń w torach prądowych powodujących przekroczenie dopuszczalnych temperatur elementów rozdzielni oraz znacznych asymetrii temperaturowych i wszelkich anomalii cieplnych spowodowanych np. przez obluzowane czy skorodowane złącza lub uszkodzone elementy rozdzielni. Usterki te mogą stać się przyczyną poważnej awarii a nawet pożaru.
Prawidłowo wykonane pomiary termowizyjne winny spełniać wymagania określone normami europejskimi, które określają m.in. wymagane parametry użytych do badania kamer termowizyjnych a także dopuszczalne temperatury dla urządzeń elektroenergetycznych. Normy te wymagają, aby tego rodzaju badanie było prowadzone przez firmę zewnętrzną przynajmniej raz w roku.
Badanie winno być wykonane przez specjalistę dysponującego rozległą wiedzą w dziedzinie elektroenergetyki i doświadczeniem w interpretacji obrazów termowizyjnych. Podczas analizy termogramów brane są pod uwagę wszystkie stosowane obecnie kryteria oceny stopnia zagrożenia i pilności interwencji w odniesieniu do złącz elektrycznych, przewodów oraz innych elementów rozdzielni.
Ze względu na niewielkie rozmiary elementów lub konieczność rejestracji obrazów termowizyjnych z większej odległości najlepsze rezultaty można uzyskać używając do badania kamery termowizyjne o rozdzielczości 640x480 pikseli, wyposażonej w teleobiektyw. W przypadku, gdy ze względu na brak miejsca nie jest możliwe odsunięcie się operatora od rozdzielni na dostateczną odległość bardzo przydatny może być także obiektyw szerokokątny znacznie zwiększający pole widzenia kamery.
Najwyższa jakość i szczegółowość obrazów termowizyjnych oferują kamery wyposażone w specjalną funkcję UltraMax™, pozwalającą na dwukrotne zwiększenie rozdzielczości i jakości obrazu termowizyjnego. Ogromnym ułatwieniem przy identyfikacji i lokalizacji zauważonych anomalii jest funkcja MSX™ (Multi Spectral Imaging System), pozwalająca nakładać na obraz termowizyjny kontury ze zdjęcia cyfrowego, wykonywanego przez kamerę termowizyjną jednocześnie. Obie wspomniane wyżej funkcje są dostępne m.in. w profesjonalnych kamerach FLIR T620.
Coraz więcej firm ubezpieczeniowych przy wystawianiu kolejnej polisy żąda raz w roku przedstawienia raportu z badania termowizyjnego rozdzielni. W wielu przypadkach raport taki stanowi podstawę do udzielenia przez towarzystwo istotnego rabatu przy ustalaniu wysokości składk
Opracowano:
Wojciech Derwiński
Badania termowizyjne TERMOCERT